Menu

Kosiarki rotacyjne

8 listopada 2019 - Ogólne
Kosiarki rotacyjne

Kosiarka to maszyna, która tnie trawę lub inne rośliny rosnące na ziemi. Zazwyczaj koszenie różni się od zbioru, który wykorzystuje podobne narzędzia, ale jest to tradycyjny termin określający zbiory zbóż na przykład z żniwiarzami i kombajnami.

Czym charakteryzuje się kosiarka rotacyjna?

Przed wynalezieniem i wprowadzeniem zmechanizowanych kosiarek, uprawy traw i zbóż były ścinane ręcznie za pomocą kos lub sierpów. Kosiarki rotacyjne, zwane także kosiarkami bębnowymi, mają szybko obracający się pręt lub dyski zamontowane na pręcie z zaostrzonymi krawędziami, które tną plony. Gdy kosiarki te są montowane na ciągniku, są one w stanie łatwo kosić trawę z prędkością do 20 kilometrów na godzinę. Niektóre modele są zaprojektowane do montażu w ciągnikach podwójnych i potrójnych, jeden z przodu i jeden z każdej strony, dzięki czemu można ciąć pokosy o długości do 6 metrów. W trudnych warunkach cięcia noże przymocowane do tarcz są obracane, aby pochłaniać uderzenia z przeszkód. Najczęściej są to urządzenia montowane z tyłu, a w niektórych krajach nazywane są nożycami. Kosiarki samo-zasilające tego typu są używane do szorstkiej trawy w ogrodnictwie i innych pracach gruntowych.

Jaką kosiarkę wybrać?

W rolnictwie kosiarka rotacyjna jest maszyną często ciągniętą za ciągnikiem i napędzaną przez przystawkę odbioru mocy; używa grubych ostrzy zaostrzonego metalu do ścinania gęstej trawy, ciężkich krzewów, chwastów, a nawet małych drzew. Ze względu na wysoki moment obrotowy i moc związaną z narzędziem, osłony wykonane z wiszącego ciężkiego łańcucha lub grubego winylu lub gumy są często umieszczane wokół rynny wyrzutowej, aby kontrolować latające zanieczyszczenia. W ogrodnictwie kosiarka rotacyjna jest zwykle popularną maszyną, która jest albo popychana ręcznie, albo napędzana przez operatora jeździeckiego i używana do cięcia traw. Mechanizm napędowy musi być zamontowany w odpowiedni sposób i często ma postać całkowicie zamkniętych, stożkowych wałków napędowych. Warto zainwestować w kosiarkę rotacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *